top

logo
Losowe zdjęcie

Budowlani Volley Toruń

 

Facebook


 

Historia TKS-T Budowlani Toruń:


     Zrzeszenie Sportowe "Budowlani" Toruń powstało 21 stycznia 1947 r. na podstawie uchwały Sekretariatu Rady Związków Zawodowych. Powołano wtedy rady główne zrzeszeń, działające na podstawie własnych statutów zarejestrowanych we władzach administracyjnych. W zasadzie od tego czasu, z pewnymi dalszymi zmianami strukturalnymi, datuje sie działalność "Budowlanych" w formie zorganizowanej.
     W ramach Zrzeszenia Sportowego "Budowlani" Toruń w latach 1947 - 1957 działały zasadniczo dwa koła sportowe: nr 105 przy Toruńskich Zakładach Ceramiki Budowlanej i 110 przy Bydgoskim Przedsiębiorstwie Zarządu Budowlanych w Toruniu.
     W dniu 11 stycznia 1957 r. Prezydium Centralnej Rady Związków zawodowych podjęło uchwałę w dokonaniu zmian w strukturze organizacyjnej sportu związkowego. W wyniku tej decyzji z dniem 31 marca 1957 r. wszystkie zrzeszenia uległy likwidacji, natomiast kluby sportowe uzyskały osobowość prawną i mogły wrócić do swoich tradycyjnych nazw.
     Nową strukturę sportu związkowego zdecydowana większość klubów przyjęła z zadowoleniem, ponieważ stwarzała ona im pewne powiązania z branżowymi związkami i ich zakładami pracy. Walne Zebranie Zrzeszenia Sportowego "Budowlani" Toruń zdecydowało o przyjęciu patronatu związku Zawodowego Budowlanych i w dniu 5 kwietnia 1957 r. reaktywowano Toruński Klub Sportowy "Budowlani".
     Po reorganizacji w naszym klubie działały sekcje: wioślarska, szermiercza, pływacka, koszykówki mężczyzn, gimnastyczna, hokeja na lodzie, siatkówki kobiet, bokserska i szachowa. Ogółem klub prowadził działalność sportową w dziewięciu sekcjach. Z czasem ilość sekcji malała, a obecnie istnieją tylko trzy: wioślarska, piłki siatkowej kobiet i szermiercza.
     Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Klubu w 1995 r. delegaci podjęli uchwałę o rozszerzeniu nazwy klubu o "Turystyczny" i obecnie pełna nazwa brzmi: Toruński Klub Sportowo - Turystyczny "Budowlani" Toruń.

 

Piłka siatkowa


     Piłka siatkowa pojawiła się w klubie we wrześniu 1958 r. Wtedy to właśnie postanowiono przejąć sekcję z Łącznościowego Klubu Sportowego "Olimpia" Toruń, występującego w II lidze. Trzon zespołu stanowiły następujące zawodniczki: Bogumiła

Felchnerowska, Teresa Czapiewska, Irena Felchnerowska - Oknińska, Lucyna Taflińska, Irena Kuch, Barbara Góra, Helena Jankowska i Barbara Linkowska. Szkoleniowcem był Stanisław Okniński. W debiucie drużyna uplasowała się 3 pozycji w II lidze.
     W sezonie 1960 Budowlani pod wodzą Zbigniewa Stefanowicza wywalczyły 2 miejsce i uzyskały awans do ekstraklasy. Niestety
nasze siatkarki w końcowej tabeli zajęły ostatnie miejsce i opuściły szeregi I ligi.
     Od następnego sezonu na podstawie decyzji GKKFiT zlikwidowano rozgrywki II ligi, a utworzono ligi terytorialne. W
sezonie 1961/62 zespół zajął 3 miejsce i nie zakwalifikował się do finału o wejście do I ligi.
     W następnych rozgrywkach nasze zawodniczki zdobyły 2 lokatę w lidze terytorialnej i zakwalifikowały się do turnieju
finałowego o wejście do I ligi. Torunianki wygrały wszystkie mecze i po raz drugi w historii awansowały do grona najlepszych drużyn w Polsce. Autorami sukcesu były Irena Ruszkowska, Zenona Juszczyńska, Ewa Grubicka, Lucyna Żak, Alicja Sienkiewicz, Lucyna Taflińska, Elżbieta Flakowska, Danuta Wojnarowicz, Irena Kuch i trener Witold Kasprowicz.
     W I ligowym sezonie 1963/64 siatkarki zdobyły 12 punktów i zajęły 10 miejsce, które niestety nie gwarantowało utrzymania
się. Ponadto na skutek reorganizacji rozgrywek nasza drużyna spadła do ligi okręgowej (zlikwidowano ligę terytorialną).
     Sezon 1964/65 okazał się bardzo udany, zawodniczki Budowlanych po raz kolejny awansowały do ekstraklasy. Najpierw bez
porażki zakończyły start w lidze międzywojewódzkiej, a potem zajęły 2 miejsce w turnieju finałowym i razem z Gedanią Gdańsk ponownie wróciły do I ligi. Trenerem był Joachim Szczeblewski.
     W ekstraklasie nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Elżbieta Flakowska, Ewa Grubicka, Zenona Juszczyńska,
Alicja Sienkiewicz, Kazimiera Szczeblewska, Lucyna Żak, Irena Ruszkowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. W dalszym ciągu trenerem był Joachim Szczeblewski. Niestety ponownie przygoda z I ligą trwała tylko jeden sezon. Budowlani z 8 punktami uplasowali się na 10 pozycji i wraz z Gedanią Gdańsk i AZS Kraków opuściły szeregi najlepszych drużyn w Polsce.
     W sezonie 1966/67 torunianki brały udział w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, podczas których przegrały tylko 3
spotkania. Ostatecznie zespół zajął I miejsce i po rocznej przerwie po raz czwarty powrócił do ekstraklasy.
     W I lidze drużyna wystąpiła w składzie: Kazimiera Szczeblewska, Barbara Szostak, Elżbieta Flakowska, Barbara
Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska, Irena Ruszkowska, Barbara Kostrzewa, Alicja Sienkiewicz i Ewa Grubicka. W tamtym sezonie podopiecznym trenera Joachima Szczeblewskiego udało się w końcu utrzymać w szeregach ekstraklasy. W końcowej tabeli Budowlani znaleźli się na 10 pozycji.
     W następnym sezonie 1968/69 nasza ekipa została poważnie osłabiona. Ubyły: Ewa Grubicka - Marat, Elżbieta Flakowska -
Woroniecka i Alicja Sienkiewicz - Kucharczyk, a doszły jedynie: Danuta Felska oraz juniorka Grażyna Olejniczak. Niestety torunianki odniosły tylko 2 zwycięstwa i zajęły ostatnie miejsce. Tym samym opuściły szeregi I ligi, jak się później okazało na bardzo długo.
     Sezon 1969/70 siatkarki Budowlanych zakończyły na 3 miejscu w II lidze.
     Rok później trenerem został Tadeusz Korzeniowski, a nasze zawodniczki uplasowały się na 6 miejscu w II lidze. Trzon zespołu
stanowiły: Danuta Sadecka, Ewa Somerfeld, Jadwiga Drozdowska, Barbara Kostrzewa, Barbara Olejnik, Grażyna Olejniczak i Irena Ruszkowska.
     W sezonie 1971/72 obowiązki selekcjonera przejął ponownie Joachim Szczeblewski, który wprowadził do drużyny juniorki -
wychowanki klubu: Grażynę Dąbrowską, Barbarę Ruszkowską i Grażynę Jasińską. Budowlani zdobyli ogółem 14 punktów i zajęli 3 lokatę w II lidze. Ponadto nasz zespół wygrał turniej we Włoszech, na który wyjechał w nagrodę za zdobycie mistrzostwa CRZZ.
     W następnym sezonie II ligowym skład drużyny praktycznie się nie zmienił, a trenerem nadal był Joachim Szczeblewski.
Siatkarki zakończyły zmagania ligowe na 4 miejscu.
     Rok później Budowlani osłabieni brakiem Ewy Somerfeld i Danuty Sadeckiej powtórzyli pozycję z poprzednich rozgrywek,
zdobywając identyczną ilość punktów.
     W sezonie 1974/75 zespół do mistrzostw II ligi przystąpił w odmłodzonym składzie. Karierę zakończyły dwie doświadczone
zawodniczki: Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. Siatkarki w końcowej tabeli zajęły 3 lokatę.


Gimnastyka


    Jako jedna z pierwszych sekcji sportu budowlanych powstała w 1947 r. wyczynowa sekcja gimnastyki przyrządowej, która w swej długoletniej działalności odniosła szereg sukcesów na arenie ogólnopolskiej, zdobywając między innymi trzykrotnie Mistrzostwo Zrzeszenia Sportowego "Budowlani".

    Do czołowych zawodników sekcji zaliczali się: Barbara Romanowska, Krystyna Zielińska, Ewa Dalińska, Zbigniew Woźniak, Roman Kusiewicz, Bogdan Turalski i inni. Trenerami, któzy zapisali się na kartach historii byli: Kazimierz Jasiński i Brunon Kosiński.

    W roku 1955 sekcja przeszła reorganizację i przekształciła się w gimnastykę akrobatyczną, w której róznież należała do krajowej czołówki, zdobywając wiele medali Mistrzostw Polski. Wyróżniającymi się zawodnikami, którzy pod kierunkiem trenera Brunona Kosińskiego odnieśli najwięcej sukcesów byli: Wiesława Wącior, Ewa Kalinowska, Elżbieta Błońska, Zygmunt Domachowski, Józef Ardanowski, Andrzej Ruszkowski i Andrzej Niezgoda.

    W roku 1980 sekcja akrobatyki sportowej, któej trenerem została Wiesława Wącior przeszła najpierw do KS "Pomorzanin", a następnie do Klubu Sportowego "Olimpijczyk".

 

Szachy

   Sekcja Szachowa działała w naszym Klubie od roku 1958 i powstałą z inicjatywy późniejszego, długoletniego kierownika Jana Wardyna. Czołowym zawodnikiem, a zarazem instruktorem był Adam Borchardt. Zawodnicy sekcji brali udział w rozgrywkach wojewódzkich oraz turniejach indywidualnych. Na skutek długotrwałej choroby kierownika sekcji i braku chętnych do jej dalszego prowadzenia podjęto w 1970 roku decyzję o jej likwidacji.

 

Boks


    W latach 1949-1953 działała w klubie sekcja bokserska, która powstała z inicjatywy członka Zarządu Klubu Aleksandra Grendy. Brak doświadczonej i wykwalifikowanej kadry trenerskiej spowodował odejście lepszych zawodników do innych klubów i rozwiązanie sekcji.


Hokej na lodzie


   W roku 1952 dzięki inicjatywie działacza sportowego Aleksandra Grendy powstała sekcja hokeja. Brała ona udział w rozgrywkach klasy "B". Brak odpowiednich środków finansowych spowodował w 1958 roku likwidację tej sekcji.

 

Pływanie


    Sekcja pływacka rozpoczęła swoją działalność w czerwcu 1951 roku, dzięki inicjatywie i pracy trenera Jana Nowackiego. Z chwilą rozpoczęcia działalności było w sekcji zaledwie kilku starszych, doświadczonych zawodników. Skład uzupełniła młodzież, która dzięki ciężkiej pracy zaczęła osiągać sukcesy. W sierpniu 1951 roku, na Mistrzostwach Województwa w Bydgoszczy drużyna Budowlanych zajęła I  miejsce, a indywidualnymi Mistrzami Województwa zostali Paprocki (100m stylem dowolnym), Dębicki ( 100 i 200m stylem klasycznym), Lewicki (100m stylem klasycznym), Nowacki (100m stylem grzbietowym).  W tym roku pływacy brali jeszcze udział w zawodach w Wąbrzeźnie, Gnieźnie i Krotoszynie.

    W 1952 roku w wyścigu "Wpław przez Toruń" sekcja zajęła I miejsce. W Mistrzostwach Pomorza Juniorów udało się jej wywalczyć II lokatę. Podczas Mistrzostw Młodzików nasi zawodnicy aż pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Aż siedem razy zajmowali II miejsce. Z Mistrzostw Polski Seniorów udało im się przywieść pięć złotych i sześć srebrnych medali.

    Startując we Wrocławiu (lipiec1952r.) w Mistrzostwach Zrzeszenia Sportowego "Budowlani" toruńscy pływacy zajęli drużynowo IV miejsce, wyprzedzając silne ośrodki jak: Poznań, Gdańsk, czy Łódź.

    W 1953 roku wielu czołowych zawodników wybrało karierę wojskową lub uczelnie w innym mieście, jednak dzięki pracy trenera Jana Nowackiego ich miejsce szybko zajęli młodzi sportowcy ( Z. Kojtka, E. Beszczyński, Leśniewski i inni).

    W 1954 roku założono sekcję żeńską. Nasi zwodnicy podtrzymali dobrą passę zajmując II miejsce w Mistrzostwach Województwa. Podczas wyścigu "Wpław przez Gopło" udało im się wywalczyć I lokatę. Najszybszy indywidualnie okazał się Z. Kojtka, który wygrał także wyścig "Wpław przez Toruń". W tym roku nasi pływacy startowali także w Spartakiadzie Zastrzeżenia Sportowego "Budowlani" w Opolu, zajmując czołowe miejsca.

    Także kolejne lata przyniosły sekcji wiele sukcesów drużynowych i indywidualnych. Czołowymi zawodnikami byli Irena Ruszkowska, Zofia Jodis, Bożena Mralówna, Zdzisław Kojtyka, Eugeniusz Beszczyński, Marian Lużyński, siostry Gizela i Teresa Nowackie oraz Maria Michalska.

    Niestety brak krytego basenu oraz częste kłopoty z basenem letnim przy ul. Kujawskiej znacznie utrudniały systematyczną pracę z zawodnikami, brak działaczy sportowych oraz odejście szeregu zawodników z różnych przyczyn było powodem likwidacji sekcji w 1963 roku.

 

Piłka koszykowa

 

     Od 1974 r. działała w klubei sekcja koszykówki, skupiająca początkującą młodzież, która pod kierunkiem trenera Edwarda Kuczy (szkolił w latach 1949-53) osiągnęła tak wysoki poziom, że wywalczyła w 1952 r. awans do I ligi koszykówki, niestety nie udało jej się utrzymać na tym szczeblu rozgrywek.

Toruńscy koszykarze kilkakrotnie (w latach 1950-54) zdobywali Mistrzostwo Zrzeszenia Sportowego ?Budowlani?. Czołowi zawodnicy tego okresu to: Kazimierz Kleczkowski, Lech Skrzypczyński, Marcin Ruczyński, Stanisław Gliński, Edmund Wawrzyniak, Krzysztof Franciszok, Mieczysław Góra oraz Janusz Samorzewski.

      W latach 1958-59 pod kierunkiem trenera Romualda Pawłowicza koszykarze nadal występowali w II lidze, jednak ze starego składu zostali tylko L. Skrzypczyński i Z. Mizgalski. W tym okresie do składu dołączył M. Kilaszewski i A. Kanarek. Sezon ten nie był szczęśliwy dla naszych koszykarzy, ponieważ zespół pozbawiony silnej rezerwy spadł do ligi wojewódzkiej.

     Kolejny sezon wyglądał zupełnie inaczej. Kierowanie drużyną powierzono Zdzisław Kapuściński. Do zespołu dołączyli Kazimierz Szymanek i Edward Derks. W tym składzie Budowlani wrócili do II ligi. W kolejnych latach byli czołową drużyną tych rozgrywek. Szansa na awans do I ligi pojawiła się w sezonie 1962-63. Niestety pechowa porażka z AZS Gdańsk zepchnęła naszą drużynę na drugie miejsce. W tym czasie do składu należeli: Kazimierz Szymanek, Edward Derks, Andrzej Wnuk, Jan Szczepański, Sławomir Mikołajczyk, Andrzej Kanarek, Adam Lenius, Sławomir Gołębiowski, Marian Kilaszewski, Marian Olejnik, Karol Strucchlik, Janusz Stefański, Wacław Górski oraz Andrzej Czamowski.

     W latach 60-tych zorganizowano grupy juniorów i młodzików, które z powodzeniem występowały w rozgrywkach wojewódzkich. Nasza drużyna bardzo często rozgrywała zacięte spotkania z najsilniejszymi zespołami ówczesnego województwa bydgoskiego: ?Astorią? Bydgoszcz, ?Junakiem? Włocławek oraz ?Notecią? Mątwy. Trenerem juniorów był Andrzej Kanarek, a do wyróżniających zawodników należeli: Ryszard Lipowski, Witold Milke, Adam Rajca, Ryszard Stangricki i Jan Winiarski. Zajęcia z młodzieżą prowadził Janusz Stefański.

     Niestety trudności organizacyjne, kłopoty z kadrą szkoleniową , brak działaczy po odejściu Z. Kapuścińskiego, a także brak dopływu utalentowanej młodzieży spowodował regres sekcji i w efekcie w roku 1976 doszło do jej likwidacji,


 

Szermierka

 

Wioślarstwo

 

 


 


 

 

bottom