top

logo
Losowe zdjęcie

Budowlani Volley Toruń

 

Facebook


bud siat 2


Historia sekcji piłki siatkowej


     Piłka siatkowa pojawiła się w klubie we wrześniu 1958 r. Wtedy to właśnie postanowiono przejąć sekcję z Łącznościowego Klubu Sportowego "Olimpia" Toruń, występującego w II lidze. Trzon zespołu stanowiły następujące zawodniczki: Bogumiła

Felchnerowska, Teresa Czapiewska, Irena Felchnerowska - Oknińska, Lucyna Taflińska, Irena Kuch, Barbara Góra, Helena Jankowska i Barbara Linkowska. Szkoleniowcem był Stanisław Okniński. W debiucie drużyna uplasowała się 3 pozycji w II lidze.
     W sezonie 1960 Budowlani pod wodzą Zbigniewa Stefanowicza wywalczyły 2 miejsce i uzyskały awans do ekstraklasy. Niestety
nasze siatkarki w końcowej tabeli zajęły ostatnie miejsce i opuściły szeregi I ligi.
     Od następnego sezonu na podstawie decyzji GKKFiT zlikwidowano rozgrywki II ligi, a utworzono ligi terytorialne. W
sezonie 1961/62 zespół zajął 3 miejsce i nie zakwalifikował się do finału o wejście do I ligi.
     W następnych rozgrywkach nasze zawodniczki zdobyły 2 lokatę w lidze terytorialnej i zakwalifikowały się do turnieju
finałowego o wejście do I ligi. Torunianki wygrały wszystkie mecze i po raz drugi w historii awansowały do grona najlepszych drużyn w Polsce. Autorami sukcesu były Irena Ruszkowska, Zenona Juszczyńska, Ewa Grubicka, Lucyna Żak, Alicja Sienkiewicz, Lucyna Taflińska, Elżbieta Flakowska, Danuta Wojnarowicz, Irena Kuch i trener Witold Kasprowicz.
     W I ligowym sezonie 1963/64 siatkarki zdobyły 12 punktów i zajęły 10 miejsce, które niestety nie gwarantowało utrzymania
się. Ponadto na skutek reorganizacji rozgrywek nasza drużyna spadła do ligi okręgowej (zlikwidowano ligę terytorialną).
     Sezon 1964/65 okazał się bardzo udany, zawodniczki Budowlanych po raz kolejny awansowały do ekstraklasy. Najpierw bez
porażki zakończyły start w lidze międzywojewódzkiej, a potem zajęły 2 miejsce w turnieju finałowym i razem z Gedanią Gdańsk ponownie wróciły do I ligi. Trenerem był Joachim Szczeblewski.
     W ekstraklasie nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Elżbieta Flakowska, Ewa Grubicka, Zenona Juszczyńska,
Alicja Sienkiewicz, Kazimiera Szczeblewska, Lucyna Żak, Irena Ruszkowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. W dalszym ciągu trenerem był Joachim Szczeblewski. Niestety ponownie przygoda z I ligą trwała tylko jeden sezon. Budowlani z 8 punktami uplasowali się na 10 pozycji i wraz z Gedanią Gdańsk i AZS Kraków opuściły szeregi najlepszych drużyn w Polsce.
     W sezonie 1966/67 torunianki brały udział w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, podczas których przegrały tylko 3
spotkania. Ostatecznie zespół zajął I miejsce i po rocznej przerwie po raz czwarty powrócił do ekstraklasy.
     W I lidze drużyna wystąpiła w składzie: Kazimiera Szczeblewska, Barbara Szostak, Elżbieta Flakowska, Barbara
Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska, Irena Ruszkowska, Barbara Kostrzewa, Alicja Sienkiewicz i Ewa Grubicka. W tamtym sezonie podopiecznym trenera Joachima Szczeblewskiego udało się w końcu utrzymać w szeregach ekstraklasy. W końcowej tabeli Budowlani znaleźli się na 10 pozycji.
     W następnym sezonie 1968/69 nasza ekipa została poważnie osłabiona. Ubyły: Ewa Grubicka - Marat, Elżbieta Flakowska -
Woroniecka i Alicja Sienkiewicz - Kucharczyk, a doszły jedynie: Danuta Felska oraz juniorka Grażyna Olejniczak. Niestety torunianki odniosły tylko 2 zwycięstwa i zajęły ostatnie miejsce. Tym samym opuściły szeregi I ligi, jak się później okazało na bardzo długo.
     Sezon 1969/70 siatkarki Budowlanych zakończyły na 3 miejscu w II lidze.
     Rok później trenerem został Tadeusz Korzeniowski, a nasze zawodniczki uplasowały się na 6 miejscu w II lidze. Trzon zespołu
stanowiły: Danuta Sadecka, Ewa Somerfeld, Jadwiga Drozdowska, Barbara Kostrzewa, Barbara Olejnik, Grażyna Olejniczak i Irena Ruszkowska.
     W sezonie 1971/72 obowiązki selekcjonera przejął ponownie Joachim Szczeblewski, który wprowadził do drużyny juniorki -
wychowanki klubu: Grażynę Dąbrowską, Barbarę Ruszkowską i Grażynę Jasińską. Budowlani zdobyli ogółem 14 punktów i zajęli 3 lokatę w II lidze. Ponadto nasz zespół wygrał turniej we Włoszech, na który wyjechał w nagrodę za zdobycie mistrzostwa CRZZ.
     W następnym sezonie II ligowym skład drużyny praktycznie się nie zmienił, a trenerem nadal był Joachim Szczeblewski.
Siatkarki zakończyły zmagania ligowe na 4 miejscu.
     Rok później Budowlani osłabieni brakiem Ewy Somerfeld i Danuty Sadeckiej powtórzyli pozycję z poprzednich rozgrywek,
zdobywając identyczną ilość punktów.
     W sezonie 1974/75 zespół do mistrzostw II ligi przystąpił w odmłodzonym składzie. Karierę zakończyły dwie doświadczone
zawodniczki: Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. Siatkarki w końcowej tabeli zajęły 3 lokatę.

...

 

bottom